MAZMUN ÖRNEKLERİ 2

GÜL:
Farsça'da bütün çiçeklere gül denir.
Gül-ü suri( Kırmızı çiçek):Yani kırmızı gül.Bülbülün kanını taşır.
Gül-i susen (susam çiçeği): Yani zambaktır, aşkın zehridir.
Gül-i nesrin (nesrin çiçeği): Yani yabani güldür.Haeryerde olabilen aşktır.
Gül-i rânâ (iki renkli çiçek): Ya kırmızı-beyaz ya da genellikle sarı- kırmızıdır.Bu yanak yanağa gelmiş aşık ve maşuku resmeder.Aşık sarıdır hastadır, maşuk kırmızıdır.
        Tasavvufta gül ise Efendimiz (sav)i temsil eder.O'nun ter kokusu bile gül kokar çünki.BÜLBÜL:
Güle konan böceği almak ister.Çünkü açtır,çünkü almazsa gül kurur.Bülbül açlığını en çok tan vaktinde hisseder.Bu vakitte gülün açmasını, açıpta içindeki böceği yemeği bekler. Güller de bu vakitte açılır.Bülbül gülü görmezse aşkından figan eder.Söğüt ağacının yapraklarıyla çadır gibi gülü örtmesi bülbülü ağlatır.Bu ses inleyiş göklere kadar çıkar.Sesini güle duyurmak için feryad eder.


LALE:
Tektir ve tevhidi temsil eder.Taşrada kırda yetişir.Taçlı (kırmızı) yaprakları vardır.Bu yapraklar kaftana benzer.Yani sultandır.Lale kırın sultanıdır.Medine'ye şehrin sultanı Güle gelmek ister.Medine'deki çiçekler sonradan geleni hor görürler. Gülde istemez.Geri git derler.Bunun üzerine lale; dışarı çıkar ve boynunu büker.(İnce gövde ağır yaprak olması sonucu tabii olarakta böyledir.) Lale mücadeleye başlar ve başarılı olup Gülün tahtını sallar.Sonunda da Medine'nin sultanı olur.Diğer çiçekler ona gıpta ile bakıp pişman olurlar.

    Lale gül rengindedir.Parlak yani pertev yaprakları vardır.Lale bu yaprakları bir hafta bile tutamaz.İçindeki tomurcuğu yani yarasını saklayamaz.Narin yaprakları dökülür.Yani aşıkta içindekini saklayamaz.Aşkını itiraf eder.Güzellerde merhamet olmadığı gibi lalede de koku yoktur.
       Gövdesindeki yeşil yaprakları insan kafasındaki sarığa benzer.Gülün içi kat kat bina gibi olduğundan İstanbul'a benzetirler.
       Tasavvufta lale Allah'ı temsil eder.O'nun gibi (dalında) tektir.SEVGİLİ:
  Ay parçasıdır.Zaman zaman güneştir.Boyu Tuba ağacı yahut servidir.Saçları sünbül veya misktir.Yanakları gül ve lalaeyi andırır.Gözleri nergis gibi baygındır.Kaşları hançer olup aşığın bağrına saplanır.Dudakları okka, yakut, mücevher kutusudur.Dişleri ise bu kutu içinde incidir.Yine dudak bir nokta gibi küçüktür hatta bazen hiç yoktur.Dudağı ab-ı hayat bağışlar.Ondan bir kere içen bir daha ölmez.Ama içebilen olmamıştır.Çünkü daima nazlanır.Vaad eder ama sözünde durmaz.


Bazı muammalarda Arap harflerinin kelime olarak karşılıkları:

 ب :Pazartesi     د (dal):Çarşamba    ا (elif):Pazar
 ج : Salı            ح:Perşembe
 و :Cuma          ظ  :Cumartesi   Günlerini temsil eder.Sevgili yönüyle;

ا (elif):Boydur.Burundur.
د (dal):Zülüftür.
ش,س:Diştir.
 ص :Çeşm.
م (mim): Dudaktır.
ي(ya):Kaştır.Kemandır.
   

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !